7 porad dla każdego, kto robi coś po godzinach

2020-12-22

Zapiski do tego aryktułu z bloga Stack Overflow.

1. Wybierz proste zdanie

Nie celuj zbyt wysoko - niech Twoim celem będzie proste zadanie. Dlaczego? Bo i tak natrafisz na różnorodne problemy, które skomplikują to proste zadanie.

2. Nie wynajduj koła na nowo

Jeśli natrafisz na jakiś problem - znajdź gotowe rozwiązanie: Google, StackOverflow itd. Jakaś trudna konfiguracja środowiska/biblioteki? Na pewno ktoś to opisał i możesz skorzystać z gotowca. (Nie próbuj konfigurować Webpacka samemu. ;))

3. Postaraj się mieć coś działającego jak najszybciej

To po prostu będzie Cię motywować. Wyobraź sobie, że tworzysz grę: nie skupiaj się na dopieszczonej grafice czy wielu rozgałęzieniach rozgrywki na starcie; lepiej, jak uda Ci się stworzyć całą rozgrywkę (user journey ;) ), nawet w najprostszej szacie graficznej. Poczucie, że “to działa” doda Ci motywacji.

4. Będą trudności i problemy - to przyjmij za pewnik

Na pewno będą jakieś trudności i problemy. W końcu często w takim hobby project na warsztat bierzesz coś, z czym nie masz do czynienia na co dzień. Ale gdy w końcu przebrniesz przez te trudności, będziesz miał poczucie zwycięstwa. No i bezcenne doświadczenie.

5. Opublikuj swoją working beta

Gdy uda Ci się dojść do momentu “działającej wersji beta” - upublicznij to. Wyślij znajomym, wrzuć na swojego bloga, Twittera, cokolwiek. Dzięki temu masz szansę otrzymać jakąś informację zwrotną (że coś nie działa, że to jest fajne itp.) oraz zdobędziesz motywację do dalszej pracy.

6. Nie rób przerwy

Chodzi o to, że większość side projects umiera dlatego, że w pewnym momencie odkładamy je naprawdę na bok - niby tylko na chwilę: bo tydzień wakacji, bo akurat-coś-ważnego - ale w rezultacie do tego nie wracamy. I zostajemy z takim rozgrzebanym czymś, do czego potem trudno wrócić: bo nie pamiętamy, na czym skończyliśmy, bo już ten pomysł nie wydaje się taki nęcący i wspaniały itp. Rada jest taka, żeby w jednym batchu (oczywiście to nie znaczy: za jednym “posiedzeniem”) zrobić wersję działającą (no, powiedzmy, przynajmniej działającą betę).

7. Enjoy the process

Jeśli side project robisz z przyjemnością i okoliczności są sprzyjające: bo puściłeś sobie do tego ulubioną muzę, bo na jego potrzeby kupiłeś jakiś szalony gadżet, bo robisz go z przyjaciółmi - to wówczas możesz liczyć na prawdziwy fun.


Robert Skarżycki - zdjęcie profilowe

Pisanina, której autorem jest Robert Skarżycki - programista .NET, mąż szczęśliwej żony, rodzic
moje bio
mój Twitter
mój LinkedIn
moje szkolenia i warsztaty

© 2022, Built with Gatsby & passion